Klasztor OO. Bernardynów w Wetlinie - Informacje dla turystów

Turystyka i sport

[ Miłosierdzie Boże ] [ Oficjalna strona OO. Bernardynów ]

Dojazd

Autobusem: jest to najłatwiejszy sposób dostania się do Wetliny; w sezonie turystycznym autobusy do Wetliny kursują nawet z odległych miejsc w Polsce, a przystanek autobusowy znajduje się tuż obok kościoła. Poza sezonem liczba autobusów kursujących regularnie drastycznie spada.

Samochodem osobowym, motocyklem, rowerem: dojazd do Wetliny jest bardzo łatwy – z Cisnej należy jechać w kierunku Ustrzyk Górnych tzw. dużą obwodnicą bieszczadzką (droga nr 897). Droga jest bardzo dobrze utrzymana przez cały rok, jednak w zimie należy się liczyć z możliwością chwilowych utrudnień w przypadku obfitych opadów śniegu; posiadacze samochodów z napędem na jedną oś powinni na wszelki wypadek zaopatrzyć się w łańcuchy. Odcinek między Wetliną a Ustrzykami Górnymi jest odśnieżany w ostatniej kolejności. Przed przyjazdem w zimie warto do nas zadzwonić i upewnić się, jaka jest pogoda i warunki na drogach.

Autostopem: niestety, w ostatnich latach podróżowanie autostopem po Bieszczadach staje się coraz trudniejsze, a poza sezonem praktycznie niemożliwe. Wytrwałym zalecamy takie organi­zowanie podróży, aby nie pozostać na drodze późnym popołudniem lub wieczorem po odjeździe ostatniego autobusu.

Smerek jesienią
Smerek - wczesnojesienny widok z Połoniny Wetlińskiej.

Turystyka górska

W Wetlinie schodzą się liczne szlaki turystyczne, przez co jest ona doskonałą bazą dla miłośników gór. Stosunkowo łatwo jest także dostać się do Smereka, Brzegów Górnych lub na Przełęcz Wyżniańską, skąd odchodzą dalsze interesujące szlaki.

Szlak żółty przechodzi przez Stare Sioło i prowadzi:

  • - na południe na Rabią Skałę (1169 m n.p.m.) przez Paprotną – ok. 4 h;
  • - na północny wschód na Przełęcz Orłowicza (1075 m n.p.m.) – ok. 2 h i dalej do Zatwarnicy. Z Przełęczy Orłowicza możliwa wycieczka czerwonym szlakiem na Smerek (1222 m n.p.m.) lub na Połoninę Wetlińską (1253 m n.p.m.), a także czarnym do Jaworzca przez Krysową (840 m n.p.m.).

Szlak zielony przebiega tuż obok kościoła i prowadzi:

  • - na południe na Rabią Skałę (1169 m n.p.m.) przez Jawornik – ok. 4 h;
  • - na wschód przez Dział piękną, widokową i stosunkowo łatwą choć długą trasą na Małą Rawkę (1272 m n.p.m.) – ok. 3,5 godziny, skąd warto pójść na Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.) – ok. 20 minut.

Szlak czarny:

  • - wychodzi z Osady i prowadzi w kierunku wschodniego krańca Połoniny Wetlińskiej, gdzie łączy się z żółtym prowadzącym do schroniska PTTK „Chatka Puchatka” (1231 m n.p.m.), ok. 2 h.
Połonina Wetlińska zimą
Połonina Wetlińska - widok ze Smereka.

Kolarstwo

Co prawda na szlakach turystycznych nie można poruszać się rowerami górskimi, jednak miłośnicy kolarstwa nie mogą się czuć zawiedzeni: większość dróg i ścieżek poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest przez cały rok dostępna dla kolarzy. Jedynym problemem jest dość intensywny ruch na głównych drogach w sezonie letnim, dlatego też zalecamy ostrożność.

Smerek latem
Smerek w lecie - widok z szlaku czerwonego od strony zachodniej.

Narciarstwo

W całym rejonie Bieszczadów Wysokich panują w zimie idealne warunki do uprawiania turystyki narciarskiej, szczególnie w lutym w i marcu. Najwięcej możliwości jest dla narciarstwa biegowego i skitourowego, ale także i miłośnicy zjazdów znajdą dla siebie możliwości.

Sporty motorowe, off-road

Całe Bieszczady Wysokie są zamknięte dla ruchu pojazdów silnikowych, oczywiście poza ogólnodostępnymi drogami utwardzonymi i nielicznymi gruntowymi. Nie ma też wydzielonych tras i obszarów off-roadowych.

Turystów na motocyklach uprasza się o założenie dB-killerów.

Religia, kultura, historia

Chrystus Bieszczadzki
„Chrystus Bieszczadzki” - rzeźba z cerkwi w Łopience.

W wyniku działań wojennych okolice Wetliny zostały całkowicie spustoszone. Jednak wytrawni turyści mimo to znajdą tu liczne ciekawe obiekty. Są to najczęściej pozostałości cerkwi i cmentarzy, na niektórych można w zadumie podziwiać resztki nagrobków i krzyży.

Bardzo ciekawym miejscem jest Łopienka. Wieś Łopienka powstała przed 1552 rokiem. W miejscowej cerkwi znajdowała się cerkiew pw. Św. Paraskewii z łaskami słynącą ikoną Matki Bożej. Do końca wojny odbywały się tam odpusty słynne także poza granicami Bieszczadów; zostały one wznowione po 2000 roku. Cerkiew z 1757 roku została odbudowana dzięki pracy społecznej wielu osób. Uratowana ikona Matki Bożej Łopieńskiej znajduje się w Polańczyku

W dolinie Łopienki działa w lecie studencka baza namiotowa. Dojście do Łopienki od parkingu za miejscowością Buk – ok. 40 minut.

Odpust w Łopience odbywa się w pierwszą nie­dzielę października; odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne przedstawicieli kościoła rzymsko­katolickiego i greckokatolickiego gromadzące wielu mieszkańców i turystów.

Przyroda

Okolice Wetliny to kwintesencja unikatowej przyrody Bieszczadów. Wszystkie szlaki turystyczne obfitują w punkty widokowe, piękne krajobrazy, lasy i formy geologiczne. Warto także wspiąć się w okolice Rabiej Skały i podziwiać niezwykły las karłowatych buków i rzadkie w Bieszczadach skalne urwisko. Na zachodnim stoku Smereka znajdują się piękne gołoborza, a na szczycie Smereka i Połoniny Wetlińskiej interesujące wychodnie skalne, porośnięte unikatową roślinnością górską i karłowatymi drzewami. Innym godnym polecenia celem wycieczki, tym razem bez wspinaczki, jest położony nieco dalej rezerwat Sine Wiry: skalisty przełom Wetlinki. Dostać się do niego można od strony miejscowości Buk lub z Kalnicy przez Jaworzec.

Jeziorp Duszatyńskie
Jezioro Duszatyńskie.